تبلیغات
به دنیای علم و فناوری خوش آمدید - تأثیرات گیاهان
تاریخ : شنبه 2 خرداد 1394 | 05:27 ب.ظ | نویسنده : محمدحسین ندیمی دفرازی

ارتباط و علاقه ی انسان به گیاهان از سال های بسیار دور و شاید از دوران انسان های اولیه سر چشمه می گیرد. در طول تاریخ استفاده از گیاهان، مسیر تكاملی بسیار وسیع و گسترده ای داشته است و انسان هابا استفاده از روش های گوناگون سعی كرده اند گیاهان را به منظور رسیدن به رفاه حال خود پرورش دهند و از آن ها برای تغذیه و حفظ بقای خویش استفاده كنند.

انسان به مرور زمان گیاهان را شناسایی، تربیت و خانگی نموده و آن ها را برای استفاده های اقتصادی در گروه های گیاهان زراعی و باغی طبقه بندی كرده است.انسان ها، علاوه بر استفاده های اقتصادی از گیاهان، آن ها را در محیط اطراف محل زندگی و حتی در محل زندگی برای رسیدن به آرامش روحی پرورش می دهند.

تأثیر گیاهان بر محیط زیست

محیط زیست طبیعی دارای گیاهان مختلف كوچك،درختچه ها و درختان بزرگ است. درختچه ها و درختان بزرگ، جنگل ها رابه وجود آورده اند و گیاهان كوچك نیز در میان آن ها رشد می كنند. جنگل ها و پوشش های گیاهی طبیعی تضمین كننده ی حفظ و پایداری آب، خاك و هوای سالم در هر سرزمینی است و پشتوانه ی مهم و مطمئنی برای نگه داری و توسعه ی روش های كشاورزی و سایر منابع تغذیه ای انسان به شمار می آیند.از این رو پوشش های گیاهی تأثیراتى بر محیط به شرح زیر دارند

۱- ایجاد زیبایی و منظره ی دل پذیر در طبیعت؛

۲- ایجاد تفرجگاه برای انسان ها؛

۳- جلوگیری ازفرسایش خاك براثر آب

۴- بارندگی و باد؛

۵- جلوگیری از بروز سیل با جذب آب حاصل از بارندگی به كمك ریشه ها و نفوذ آن ها به داخل خاك؛

۶- تولید اكسیژن و هوای مطلوب و پاك سازی هوای آلوده و جلوگیری از گرم شدن هوای کره زمین یا جذب دی اکسید هوا و سایر گازهای زیان آور

تأثیر گیاهان بر اقتصاد:

با توجه به تنوع گیاهان و طبقه بندی آن ها در گروه های گیاهان زراعی و باغی، مى توان با انتخاب، اصلاح و پرورش این گونه از گیاهان، علاوه بر تأمین مواد غذایی و حفظ بقای خود و تأمین منافع اقتصادی، با فروش محصولات و صدور آن ها به خارج ازكشور به بهبود وضع اقتصاد مملكت خویش كمك كرد.

تأثیر گیاهان بر سلامت جسم و روح:

در بین گیاهان باغی، گل ها و گیاهان و درختچه های زینتی قرار دارند كه انسان با پرورش آن ها در منزل، باغچه و محیط شهری (پارك ها)، علاوه بر ایجاد زیبایی در محیط، باعث آرامش و سلامت جسم و روح خود می شود.

در عصر حاضر پیشرفت صنعت، موجب آلودگی بیش تر محیط زیست شد و با افزایش جمعیت شهری، فضای زندگی را به اندازه ی حجم یك آپارتمان تنگ كرده است. افزایش وسعت فضاهای سبز به طریق زیر باعث آرامش بیش تر جسم و روح و رفع خستگى انسان مى شود:

الف) جذب پرتوهاى مضر خورشیدى توسط گیاهان از اثرات بد آن ها بر بدن انسان جلوگیرى مى كند.نیاز انسان به طبیعت سبز به ویژه گل ها و گیاهان زینتى بیش تر احساس مى شود.

ب) تولید اكسیژن و مطبوع كردن هوا: مقدار زیادی از اكسیژن آزاد شده در طبیعت از طریق فضای سبز تولید می شود. اگر درخت و فضای سبزی نباشد، مشكل انسان در ارتباط با وجود گاز كربن دى اكسید گازهای سمی حاصل از سوختن سوخت های فسیلی (نفت، گازوئیل و بنزین) در هوا و كمبود اكسیژن به خوبی مشخص می شود، در نتیجه با مشكلات تنفسی و سایر بیماری ها مواجه خواهد شد.

ج) متعادل كردن آب و هوا: كاهش دما و افزایش رطوبت هوا موجب آسایش زندگى انسان مى شود.

د) كاهش آلودگی های صوتی (صدا): گیاهان و درختان كاشته شده در كنار خیابان های پر رفت و آمد و هم چنین پارك ها باعث جلوگیری از تأثیر صداهای  آزاردهنده ی ناشی از حركت و صدای بوق اتومبیل ها و سایر دستگاه های موتوری می شود. در نتیجه انسان با كاهش فشارهای حاصل از سر و صدای زیاد، احساس راحتی و آرامش می كند.

ه) جذب گرد و خاك هوا: درختچه ها و درختان زینتی به سبب پراكندگی شاخ وبرگ هایشان مانند یك گردگیر (فیلتر) عمل می كنند و مانع نفوذگرد و خاك به محل سكونت و در نهایت به دستگاه تنفسی انسان می شود.

تحقیقات نشان می دهد درختانی مانند گردو،كاج، بلوط، نراد، سروكوهی، بید، افرا و زبان گنجشك از خود موادی در هوا رها می كنند كه برای بسیاری از میكرب ها و قارچ های تك سلولی و برخی ازحشرات ریز اثر كشندگی دارد ولی تولید چنین موادی بر روی انسان اثر فرح بخشی می گذارد.
طبقه بندی: کشاورزی،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای