تبلیغات
به دنیای علم و فناوری خوش آمدید - تکنولوژی چیست ؟ عناصر تکنولوژی کدامند؟ طبقات تکنولوژی کدامند؟

تکنولوژی را میتوان کلیه دانش ها - فرآیندها - ابزارها - روشها و سیستم های بکار رفته در ساخت محصولات و ارائه خدمات تعریف کرد. تکنولوژی روش انجام کار و ابزاری است که توسط آن به اهداف خود نائل میشویم. تکنولوژی کاربرد عملی دانش و ابزاری جهت کمک به تلاش انسان است.

مدیریت تکنولوژی تخصصی میان رشته ای است که علوم پایه - مهندسی و دانش و روشهای مدیریت را یکپارچه میکند و بر تکنولوژی بعنوان عامل خلق ثروت تاکید میشود. تولید ثروت فراتر از تولید پول است این امر عواملی نظیر افزایش دانش ُ سرمایه فکری و کشف و استفاده موثر از منابع - حفظ منابع محیطی و سایر عواملی که میتوانند در افزایش استاندارد و کیفیت زندگی نقش داشته باشند را شامل میشود.

 

بطور کلی عناصر تکنولوژِی شامل موارد زیر میباشند:

1- فن افزار : تکنولوژی تجسم یافته در اشیاء سخت افزار یا امکانات – ابزارها – ماشین آلات – تجهیزات  - تاسیسات  و تسهیلات فیزیکی

2- انسان افزار : تکنولوژی تجسم یافته در انسانها یا توانایی های لازم برای انجام عملیات تولید – نبوغ – خرد – تجارب – مهارتها – علوم – ابتکار – تخصص – خلاقیت - نوآوری – ابتکار – ارزشها

3- اطلاعات افزار : مجموعه اطلاعاتی به اشکال مختلف اسناد – مدارک – داده ها- اطلاعات – آمارها – نقشه ها – جزوه ها – کتابها و نشریات – فرآیندها – نظریه ها –تکنیکها - روشها

4- سازمان افزار : دربرگیرنده مجموعه نظامهای سازماندهی – مدیریتی – شبکه سازی و بازاریابی

 طبقات تکنولوژی

تکنولوژی جدید: تکنولوژیهایی که جدیدا' عرضه یا پیاده سازی شده اند. بطور مثال نرم افزارهای جدید کامپیوتری است که در طراحی مهندسی ارائه شده و جایگزین روشهای دستی ترسیم شده اند. مثال دیگر طراحی صفحات وب برای بازاریابی محصولات شرکت است.

 تکنولوژی نوظهور: به تکنولوژی خاصی اطلاق میشود که تاکنون بطور کامل تجاری نشده است ولی در طی ۵ سال آینده تجاری شود. ممکن است در حال حاضر استفاده محدودی داشته باشد. مهندسی ژنتیک - نانوتکنولوژی - ابررسانایی

تکنولوژی پیشرفته : به تمام تکنولوژیهای پیچیده یا پیشرفته اطلاق میشود. افراد و نیروهای این صنایع دانشمندان و مهندسین را تشکیل میدهند. سلاح رقابتش نوآوری تکنولوژی است و مخارج زیادی صرف تحقیق و توسعه کند.

تکنولوژی سنتی: به تکنولوژیهایی اطلاق میشود که در سطح گسترده ای از جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

تکنولوژی متوسط : تکنولوژیهایی که بین تکنولوژی پیشرفته و تکنولوژی سنتی قرار میگیرند.

تکنولوژی مناسب : شاخص تطبیق و سازگاری مناسب تکنولوژی مورد استفاده و منابع مورد نیاز جهت استفاده بهینه از آن است . این تکنولوژی میتواند در هر سطحی واقع باشد.

تکنولوژی نهفته : همان دانش غیرقابل لمس و غیرقابل بیان است و هیچ روش واحد و مشخصی جهت عرضه و ارائه آن به گروهی از مردم وجود ندارد.
طبقه بندی: فناوری هفتم،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای