تبلیغات
به دنیای علم و فناوری خوش آمدید - آثار برق گرفتگی
تاریخ : یکشنبه 11 مرداد 1394 | 05:24 ب.ظ | نویسنده : محمدحسین ندیمی دفرازی

آثار برق گرفتگی

عبور جریان بیش از 50 میلی آمپر با ولتاژ65 ولت از بدن انسان می تواند باعث برق گرفتگی شود.شوک الکتریکی که ناشی از تماس بدن با مدارهای الکتریکی یا اثرات رعد وبرق است تکان دهنده مصدوم معمولاً دچار احساس ضربه و تکان هایی شده و اگر ولتاژ به قدر کافی زیاد باشد بی هوش خواهد شد و احتمال دارد که روی پوست او و در محل تماس سوختگی شدیدی ایجاد شده و ماهیچه ها دچار تشنج موضعی شوند.

در این صورت شخص دستگاه و یا سیمی را که باعث ایجاد حادثه شده است بیش تر به خود می چسباند و دیگر نمی تواند آن را رها کند در این صورت ممکن است مصدوم باتوقف قلب یا توقف تنفس وبا هر دوی آن ها رو به رو شود گاهی ممکن است که شوک به اعصاب آسیب رساند وماهیچه ها را به تدریج روبه تحلیل ببرد به طوری که هفته ها وماه ها طول بکشد تا شخص برق گرفته به حالت اول برگردد.

مراقبت از مصدوم برق گرفته

1- مصدوم را سریعا از محل تماس با برق دور کنیم اما خور را به خطر نیندازید.

این عمل را می توان به طرق زیر انجام داد.

الف – اگر نزدیک کلید هستید آنرا قطع کنید در غیر این صورت برای قطع جریان از چوب خشک یا طناب یا کمربند چرمی کت پتو و یا هر وسیله ی غیر رسانای برق استفاده کنید.

ب – سیم ها وکابل ها را از منبع برق جدا کنیم

ج – اگر مصدوم هنوز نفس می کشد او را در وضعیت راحت روی زمین دراز کنید و بندها و دکمه های لباس او را باز کنید

د – مصدوم را روی پهلو ها حرکت ندهید چون قلب او ضعیف شده است

ه – پزشک را خبر کنید

و – اگر مصدوم نفس نمی کشد لازم است به او تنفس مصنوعی بدهید حتی اگر ظاهراً مرده به نظر برسد

تنفس مصنوعی

اول : دهان مصدوم را از اشیاء خارجی پاک کنید

دوم : مصدوم را به پشت بخوابانید و گردن او را بالا ببرید و یک کت یا پتو تا شده زیر شانه هایش قرار دهید و سرش را به عقب کج کنید .

سوم : دهان مصدوم را باز کنید و سوراخ بینی مصدوم را با فشار انگشتان شصت و سبابه ببندید سپس نفس عمیقی بکشید و دهان نتان را روی دهان مصدوم بگذارید و در دهانش بدمید تا سینه ی مصدوم بالا بیاید

چهارم :دمیدن در دهان را رها کنید و بگذارید مصدوم به راحتی نفس بکشد.

پنجم : شش ها را برای بزرگ سالان تقریبا 12 بار در دقیقه و برای کودکان 20 بار در دقیقه باد می کنند و این عمل را آن قدر ادامه می دهند تا مصدوم به طور طبیعی شروع به تنفس کند.
طبقه بندی: فناوری هفتم،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای