تبلیغات
به دنیای علم و فناوری خوش آمدید - سیم ارت
تاریخ : یکشنبه 24 آبان 1394 | 11:17 ب.ظ | نویسنده : محمدحسین ندیمی دفرازی

سیم ارت (earth) به معنای سیم زمین می باشد كه در صنعت برق به آن سیستم اتصال زمین می گویند . وظیفه اصلی سیستم ارتینگ این است كه هر جریان الكتریكی كه وارد این سیستم شد را به طور كامل به زمین منتقل كند.سیستم ارتینگ متشكل از چاه ارت و سیم متصل به چاه میباشد . اگر ما بدنه تمام دستگاه های برقی اعم از صنعتی و مخابراتی و خانگی و...و یا به طور كلی هرنوع مصرف كننده برق را توسط یك رشته سیم به سیم اتصال به زمین متصل كنیم،یك سیستم ارتینگ ایجاد كرده ایم .

هدف از ایجاد این سیستم این است كه اگر هریك از سیم های فاز و یا سیم نول به هر طریقی به بدنه دستگاه اتصال یابد و مدار الكتریكی مورد نظر دچار نشتی جریان شود؛این نشتی جریان توسط سیم ارت به زمین منتقل شده و از برق گرفتگی و یا در مواردی اتصالی دستگاه جلوگیری می شود .

در مواردی به اشتباه بدنه مصرف كننده های خانگی را به لوله های آهنی آب و یا گاز و یا حتی به اسكلت ساختمان اتصال می دهند كه این كار بسیارخطرناكی است كه منجر به برق گرفتگی های كشنده می شود . درهنگام اتصال كامل سیم های فاز به سیم ارت فیوز مربوط به آن فاز عمل كرده و جریان را قطع می كند ودر هنگام اتصال كامل سیم نول به سیم ارت اگر مدار ارتینگ دارای فیوز محافظ جان باشد،این فیوز از 30 میلی آمپر نشتی جریان به بالا را قطع می كند وباعث قطع كامل جریان فاز و نول می شود .

http://suherfe.blogfa.com

لازم به ذكر است كه سیم ارت و سیم نول به ظاهر از نظر اینكه بی برق هستند بسیا ربه یكدیگر شبیه هستند ولی در عمل دوسیم مستقل از هم وعملكردی متفاوت از یكدیگر دارند؛و هیچگاه نمی توان از یكی بجای دیگری استفاده كرد . سیستم ارتینگ امروزه كاربردی همانند خود برق را داراست و از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.چنانكه در مخابرات به سیستمهای ارتینگ بسیار حساس و دقیق برای جلوگیری نویز در شبكه نیاز است و نیز در شبكه های انتقال و توزیع برق كاربرد فراوان دارد؛شبكه های برق گیر بدون سیم ارت عملا بلا استفاده هستند .
طبقه بندی: فناوری نهم،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای