تبلیغات
به دنیای علم و فناوری خوش آمدید - آشنایی با آرگونومی
تاریخ : دوشنبه 2 آذر 1394 | 11:13 ب.ظ | نویسنده : محمدحسین ندیمی دفرازی

suherfe.blogfa.comsuherfe.blogfa.comsuherfe.blogfa.com

آرگونومی به مفهوم تطبیق دادن ابزار و محیط كار با اندام فرد به نحوی كه مطلوب ترین و سالم ترین شیوه برای انجام كار فراهم شود. آرگونومی باید در طراحی دستگاه ها و محیط قرارگیری اجزاءِ

مختلف رایانه رعایت شود تا از بروز اثرات سوءِ ناشی از كار طولانی مدت بر بدن انسان جلوگیری شود. به عنوان مثال، ارتفاع میزكار، فاصلۀ صفحه نمایش تا چشم، وضعیت صندلی و ... مواردی هستند كه در آرگونومی مورد توجه قرار می گیرند

در هنگام كار با رایانه رعایت نكات زیر توصیه می شود:

1-با توجه به این كه اغلب كاربران در محیط های سربسته و فضاهای كوچك كار می كنند،بهتر است محیط كار شما به سیستم تهویه مطبوع مجهز باشد. محیط باید از نور كافی برخورداربوده و به منظور جلوگیری از ایجاد الكتریستۀ ساكن، كف پوش اتاق باید از جنس پلاستیك یا چوب باشد.

2-صفحه نمایش را در محل مناسبی قرار دهید كه بدن كاملاً راست و ستون فقرات به طور مستقیم قرار گیرد. چشم ها باید با صفحه نمایش روی یك خط مستقیم باشند.

3-به تناوب از پشت میز رایانه برخاسته و استراحت كنید. می توانید با نرمش های ساده،گردن، بازو، مچ، دست ها و پاها را حركت دهید.

4-پشتی صندلی باید به هر زاویه ای قابل تغییر بوده و به وضعیت دلخواه درآید. ارتفاع پشتی باید به نسبت قد افراد قابل تنظیم بوده و كمی محدب باشد.

۵-پاها را طوری قرار دهید كه با بدن زاویۀ 90 درجه بسازند. حتماً از زیرپایی استفاده كنید تا از بی حسی ناشی از آویزان ماندن پا جلوگیری كند.

6-به فاصلۀ چشم تا صفحه نمایش بین 50 تا 70 سانتی متر رعایت شود. برای جلوگیری از خستگی چشم از صفحه نمایش با شدت نور بالا برای مدت طولانی استفاده نكنید. هرچند وقت یك بار برای مدت چند ثانیه به اجسام در فاصلۀ دور نگاه كنید.

7-از میز و صندلی با اندازۀ قابل تنظیم و از جنس مناسب استفاده كنید. ارتفاع كف صندلی از زمین حدود 40 تا 60 سانتی متر بسته به قد كاربر و ارتفاع میز رایانه از زمین حدود 70 سانتی متر تنظیم شود.
طبقه بندی: فناوری هفتم،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای