تبلیغات
به دنیای علم و فناوری خوش آمدید - آشنایی با دانشمندان صنعت برق و الکترونیک

همان طور که می دانید صنعت برق برای رسیدن به مرحله امروزی راه طولانی را طی کرده تا به رشد و ترقی حال حاضر برسد و این رسیدن حاصل زحمات بسیاری از دانشمندان و تلاشگران در رشته های فیزیک - شیمی و برق است در مطالب زیر با برخی از بزرگان این حوزه آشنا خواهید شد.


1- شارل آگوستَن دو کولُن Charles-Augustin de Coulomb

1806 - 1736

http://suherfe.blogfa.com

او دانشمند فرانسوی است که حرفه اش مهندسی نظامی بود. به علوم و ریاضیات علاقه داشت. کولن با ابداع ترازوی پیچشی خاصی توانست ثابت کند که نیروی الکتریکی بین توپ های کوچک باردار از قانون عکس مجذور فاصله پیروی می کند. بررسی های او در این مورد مشابه کار کاوندیش در مورد
گرانش بود.

واحد مقدار الکتریسیته به احترام او کولن نامیده می شود.


2- گئورگ زیمون اهم   George Simon Ohm

1854 - 1789

http://suherfe.blogfa.com

پدر این دانشمند آلمانی قفل ساز بود، ولی به مطالعهٔ کتاب های علمی علاقه داشت و پسر را نیز تشویق می کرد. اهم در 18 سالگی معلم ریاضی شد و پس از گرفتن دکترای ریاضی، استاد دانشگاه شهر کلن شد. در این زمان بود که با استفاده از تشابهی که میان انتقال گرما و الکتریسیته کشف کرد به اندازه گیری شدت جریان الکتریکی  پرداخت و قانونی را ارائه داد که امروز به نام قانون اهم معروف است. انجمن سلطنتی انگلستان بزرگ ترین نشان علمی خود را به پاس کشف این قانون به او اهدا کرد.

واحد مقاومت الکتریکی به احترام او اهم نامیده می شود.


3-  جیمز وات   James Watt

1819 - 1736

http://suherfe.blogfa.com

وات در اسکاتلند به دنیا آمد و در بیرمنگام چشم از جهان فروبست. او از کودکی رنجور بود و زندگی اش با فقر و تهیدستی قرین بود. او در لندن با سختی تمام یک سالی را به کارآموزی گذرانید و با ابزار و اسباب مکانیکی آشنا شد. با بازگشت به اسکاتلند او در دانشگاه گلاسکو شغلی به دست آورد و همان جا بود که توانست برای اصلاح و تکمیل ماشین بخار راه حلی به دست آورد. وات ماشین بخار خود را که بازده و سرعت عمل بیش تری داشت در سال 1769 عرضه کرد.

چند سال بعد 500 دستگاه از ماشین های وات در سراسر انگلستان مشغول به کار بود. نتایج حاصل از ماشین بخار وات بیرون از حساب بود. با در دست داشتن ماشین های بخار که با زغال سنگ به کار می افتاد حرکت چرخ های عظیم صنایع در هرنقطه آماده بود و دیگر لزومی نداشت که کارخانه ها برای گرداندن موتور از نیروی سقوط آب استفاده کنند و در واقع انقلاب صنعتی آغاز شده بود. دستگاه گریز از مرکز تنظیم بخار نیز از اختراعات او است.

واحد توان به احترام او وات نامیده می شود.


4- گوستاو کِرشهُف   Gustav Robert Kirchhoff

1887 - 1824

http://suherfe.blogfa.com

شهرت اصلی کِرشهُف، فیزیکدان آلمانی، هنگامی آغاز شد که وی سمت استادی فیزیک دانشگاه هایدلبرگ را به عهده گرفت. او در پیشبرد طیف نمایی و طیف نگاری پژوهش های زیادی انجام داده است و در گسترش کاربردهای ریاضی در فیزیک سهم به سزایی دارد.

او قانونی کشف کرد که هر جسم همان پرتوهایی را جذب می کند که خود می تواند گسیل کند، و به نام قانون کِرشهُف معروف شد. او هم چنین با بررسی مدارهای الکتریکی توانست قانون های اول و دوم مدارها را که به قانون جریان ها و قانون اختلاف پتانسیل ها معروف است بیان کند.


5- نیکلا تسلا   Nikola Tesla

1943- 1856

http://suherfe.blogfa.com

تسلا در کرواسی به دنیا آمد. بعداً او به آمریکا مهاجرت کرد و مدتی با ادیسون همکاری نمود. ادیسون همواره با جریان برق مستقیم کار می کرد ولی تسلا کارکردن با جریان برق متناوب و دارای ولتاژ زیاد را عملی ساخت.

رابطهٔ او با ادیسون به علت استبداد رأی ادیسون خیلی زود به هم خورد. تسلا از این که جریان برق متناوب برای اولین بار در صندلی الکتریکی برای اعدام کردن مورد استفاده قرار گرفت شدیداً ناراحت بود. او هم چنین طراح تولید نیروی برق در آبشار نیاگارا بود.

به پاس خدمات او یکای شدت میدان مغناطیسی در SI را با تسلا نشان می دهند.


6- جوزف هنری   Joseph Henrye

1887 - 1798 

http://suherfe.blogfa.com

هانری در شهر آلبانی در ایالت نیویورک به دنیا آمد. او در خانوادهٔ فقیری می زیست و از جوانی ناگزیر به کار کردن بود. در نتیجه تحصیلات خود را با وقفه و نامرتب ادامه داد. از سیزده سالگی شاگرد ساعت سازی شد ولی شبانه به تحصیل نیز روی آورد و با کوشش بسیار توانست در یکی از مدارس روستایی به شغل معلمی بپردازد. ضمن این که به تحصیل طب و مهندسی نیز علاقه مند بود و سرانجام به سمت استاد ریاضیات و فیزیک انتخاب گردید.

او از سال 1868 تا پایان عمر ریاست آکادمی ملی علوم را عهده دار بود. او در خصوص الکترومغناطیس تجربیات زیادی کسب کرد. از جمله او با پیچیدن سیم های ظریف و عایق بندی شده به دور هسته های آهنی مغناطیس های الکتریکی پر قدرتی را به وجود آورد. سپس به کشف پدیدهٔ خودالقایی نائل آمد. او هم چنین یک موتور الکتریکی ساخت که بعداً در تلگراف بسیار مورداستفاده قرار گرفت.

یکای ضریب خودالقایی به احترام او هانری نامیده می شود.


7-  مایکل فارادی   Michael Faraday

1867 - 1791 

http://suherfe.blogfa.com

فارادی، فیزیک دان و شیمیدان انگلیسی، شاگرد یک صحاف بود و به علوم علاقهٔ زیادی داشت. او در کلاس های درس همفری دیوی، شیمی دان معروف آن زمان، حضور می یافت و با یادداشت هایی که آماده می کرد، چنان بر دیوی تأثیر گذاشت که از سوی استاد به عنوان دست یار در آزمایشگاه سلطنتی منصوب شد. سرانجام فارادی جانشین دیوی در مدیریت آزمایشگاه سلطنتی شد. اولین پژوهش های فارادی در شیمی بود. اما کمی بعد به الکتریسیته و مغناطیس روی آورد و کمک زیادی به پیش برد آن علوم کرد.

او با انجام آزمایش های منظم توانست پدیدهٔ القای الکترومغناطیسی را کشف کند. با این که فارادی در اصل یک آزمایشگر بود ولی با معرفی مفهوم میدان و تشخیص این که میدان های الکتریکی و مغناطیسی را می توان توسط این خطوط نشان داد، کمک های زیادی به درک بهتر مفهوم میدان کرد.

به پاس خدمات او یکای ظرفیت خازن را در سیستم بین المللی SI با فاراد (F) نشان می دهند.


8- هانریش فردریش امیل لنز  Heinrich Friedrich Emil Lenz

1865 - 1804

هنریچ لنز در سال 1804 در شهر تارکو روسیه به دنیا آمد. او استاد دانشگاه سن پترزبورگ بود که پس از فارادی آزمایشات بسیاری را انجام داد. قانون الکترومغناطیسی که قطبیت ولتاژ دو سر یک سیم پیچ که به واسطهٔ تغییر جریان به وجود می آید، به افتخار او تحت عنوان قانون لنز نامیده شده است.

از دوران اولیهٔ زندگی او اطلاعات کمی در دست است، اما تصور می شود که او در ابتدا برای کشیش شدن مطالعه می کرده است


9- جیمز کلرک ماکسول   James Clerk Maxwell

1879  - 1831

http://suherfe.blogfa.com

ماکسول در اسکاتلند به دنیا آمد. او از کودکی بسیار کنجکاو و دقیق بود و به بازی با ماشین و دستگاه های مکانیکی علاقهٔ زیادی داشت. رفته رفته علاقه و توجه او به ریاضیات زیادتر شد و در این زمینه استعداد فوق العاده ای از خود نشان داد.

او در 14 سالگی موفق به اخذ مدالی در ریاضیات شد و سال بعد مقاله ای در مورد ترسیم منحنی های بیضوی کامل به انجمن سلطنتی ادینبورو ارائه داد. او پس از مدتی تحصیل در دانشگاه ادینبورو وارد دانشگاه کیمبریج شد و سپس سمت استادی دانشگاه ابردین را به دست آورد. او مدتی را به تحقیق دربارهٔ حلقه های زحل پرداخت و سپس با نبوغ و استعداد فوق العادهٔ خود در ریاضیات توانست با رو شهای آماری توزیع سرعت مولکو لهای گاز در یک دمای خاص و فاصلهٔ متوسط ذرات بین دو برخورد را به دست آورد.

مهم ترین دستاورد ماکسول ابداع معادله هایی است که پدیده های الکتریکی و مغناطیسی را توجیه می کند و آن ها را به طرزی غیرقابل تفکیک به هم مرتبط می سازد. اوثابت کرد که همهٔ موج های الکترومغناطیسی با سرعت نور حرکت می کنند و در واقع نور دیدنی فقط جزِء کوچکی ازگسترهٔ وسیع موج های الکترومغناطیسی است.


10- آندره ماری آمپر Andre Marie Amper

1836 - 1775

http://suherfe.blogfa.com

آندره ماری آمپر در سال 1775 در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد. او کودک نابغه ای بود که تا سن 12 سالگی تمام ریاضیات را آموخته بود. او در سال 1801 به عنوان استاد فیزیک و شیمی در دانشگاه بورگ مشغول به کار شد و در سال 1809 به عنوان استاد ریاضیات در دانشگاه پلی تکنیک ایکل شروع به کار کرد.

آمپر در اوایل سال 1820 ، فرضیهٔ الکتریسیته و خاصیت آهن ربایی را مطرح کرد که مبنای پیشرفت این فرضیه در قرن نوزدهم شده است. او اولین کسی بود که دستگاه اندازه گیری جریان الکتریکی را ساخت.

واحد جریان الکتریکی به احترام او به نام آمپر نامیده شده است.


11- آلساندرو ولتا  Alessandro Volta

1827 - 1745

http://suherfe.blogfa.com

آلساندرو به سال 1745 در شهر کوموی ایتالیا به دنیا آمد. او فیزیکدانی بود که دستگاه تولید کنندهٔ الکتریسیتهٔ ساکن را اختراع و گاز متان را کشف کرد. او به سال 1778 به عنوان استاد فلسفهٔ طبیعی در پاویا منصوب شد. او از دوست خود لوییچی گالوانی الهام گرفت و در زمینهٔ واکنش هایی میان فلزات ناهمگن (متفاوت) تحقیقاتی را انجام داد و در سال 1800 اولین باتری را اختراع کرد.

امروزه نام او به عنوان واحد پتانسیل الکتریکی یعنی ولت به کار می رود. هم چنین به احترام او، پتانسیل الکتریکی به نام ولتاژ شناخته می شود.


12- هاینریش رودلف هرتز  Heinrich Rudolf Hertz

1896 - 1857

هنریچ رودولف هرتز یک فیزیک دان آلمانی بود که در سال 1857 به دنیا آمد، او اولین شخصی بود که امواج الکترومغناطیسی (رادیویی) را دریافت و پخش کرد. بین سال های 1885 تا 1889 که وی استاد فیزیک بود، توانست امواج الکترومغناطیسی را در آزمایشگاه تولید و طول موج و سرعت آن ها را اندازه گیری کند.

او ثابت کرد که ماهیت انعکاس و شکست امواج الکترومغناطیسی مشابه امواج نور است.

واحد فرکانس به احترام او به نام هرتز نامیده شد.


13- لردکلوین  William Thomson  Baron Kelvin

 1907- 1824

http://suherfe.blogfa.com

ویلیام تامسون  که به لرد کلوین مشهور است، ریاضیدان، فیزیکدان و مهندس بریتانیایی که از پیشگامان مهم علوم طبیعی بود. او به خاطر پیشنهاد مقیاس « دمای مطلق » معروف است که به افتخار او مقیاس دمای کلوین  نام گرفته است. صفر کلوین پایین ترین دمای ممکن است که با هیچ فرآیند فیزیکی نمی توان به آن رسید اما می توان به آن نزدیک شد.

انتقال اطلاعات به آن سوی اقیانوس اطلس از طریق کابل های زیردریایی، تحلیل ریاضی الکتریسیته و ترمودینامیک و وحدت بخشیدن به حوزه های مختلف فیزیک از دلایل شهرت اوست. 


 14- نیکولا سعدی کارنو   Nicolas Léonard Sadi Carnot

 1832 - 1796

http://suherfe.blogfa.com

کارنو در یک خانوادهٔ برجسته و ممتاز فرانسوی به دنیا آمد. پدرش ریاضیدان انقلابی و طراح نقشه های جنگی بودکه به علت ابداع روش های نوین و مؤثر جنگی در مقابله با دولت های اروپایی طراح پیروزی نام گرفته بود.

پدر کارنو به فرهنگ و ادب فارسی عشق می ورزید و به علت علاقه زیادش به سعدی، نام میانی فرزندش را سعدی نهاد.کارنو در شانزده سالگی وارد مدرسه پلی تکنیک شد.گیلوساک، پواسون، آراگو و آمپر از جملهٔ استادان او بودند. پس از اتمام تحصیلات در مدرسه پلی تکنیک وارد ارتش فرانسه شد.

کارنو پس از تحقیقات زیاد به این نتیجه رسید که بیشترین بازدهی که می توان از هر نوع ماشین گرفت به اختلاف دمای دو چشمهٔ سرد و داغ بستگی دارد. برای این کار او چرخه ای را معرفی کرد که اکنون به افتخار او « چرخهٔ کارنو » نامیده می شود. کارنو در جوانی و در اوج   فعالیت علمی اش در سی وشش سالگی بر اثر ابتلا به بیماری وبا که در آن زمان همه گیر شده بود چشم از جهان فرو بست.
طبقه بندی: فناوری نهم،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای